Żołnierze i pracownicy cywilni Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z kieleckiej Bukówki wspierają honorowe krwiodawstwo

Od 2015 roku przy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach działa Klub HDK PCK nr 500, zrzeszający zarówno wojskowych, jak i pracowników cywilnych. Klub regularnie organizuje akcje honorowego oddawania krwi, promując tę szlachetną inicjatywę wśród żołnierzy i młodzieży – Elewów (tytuł żołnierzy służby przygotowawczej).

„Oddawanie krwi to nasza misja. Krew jest niezastąpionym lekiem, którego nie można wyprodukować. Każdy może jej potrzebować, np. podczas operacji czy wypadku. Nasze akcje pokazują, że pomaganie innym ma ponadczasowy wymiar” – mówi ppłk. Krzysztof Orzech, zastępca komendanta Centrum.

Żołnierze angażują się w te działania z własnej woli. Klub organizuje również zajęcia edukacyjne, wprowadzając młodzież w tajniki krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Dzięki temu uczestnicy dowiadują się m.in. o swojej grupie krwi i jak dbać o zdrowie, aby móc zostać dawcą.

„Statystycznie tylko 2% społeczeństwa oddaje krew. Członkowie naszego klubu oddają rocznie średnio 250 litrów krwi. Chcemy, aby oddawanie krwi stało się powszechną praktyką.” – podkreśla ppłk Orzech.

Centrum planuje również otwarte dni z okazji Dnia Dziecka, gdzie dzieci będą mogły zwiedzać jednostkę i zapoznać się ze sprzętem wojskowym. „Ważne jest dla nas wychodzenie do społeczeństwa i walka ze stereotypami. Pragniemy pokazać, że wojsko jest otwarte i przyjazne” – dodaje ppłk Orzech.

Źródło zdjęć: FB Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *